, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Sosyal Yaşam

Sosyal Yaşam

Eki 9, 2013

Bebek sahibi olmadan önce organize olmak ya da günü etkin kullanmak hepimizin sahip olduğumuzu düşündüğümüz üzelliklerdir. Ancak yeni doğan bir bebekle veya süç çocuğuyla evden çıkabilmek bile kimi zaman büyük başarı sayılabilir. Hiç kesintisiz bir tempoda ihtiyaçları olan bebekle dinlenmeye ve kendine bakmaya firsat yaratmaya çalışan anne ikilisi kimi zaman sosyal hayatın genel akışından kopabilmektedir. Emzirme, bebek bakımı ve bebeği uyutma gibi belli bir döngü içinde sürekli tekrarlayan işlerin üstüne ev işi, yemek ve dışarı işleri eklendiğinde yeni anne için duşa girmek, yemek yemek ya da kendine bakmak imkansız hale gelebilir.

Oysa bebekli hayat bazı değişikliklerle daha kolay yönetilebilir hale gelebilir. Gelmelidir de çünkü morali yüksek, durumu kontrol altına almış anne bebeği doğru şekilde bebeği uyararak gelişimini destekleyebilecektir. Doğru yaklaşım doğru sonuçlar yaratacaktır.

  • Hedefleri küçültmek: Bir çok kadının ev düzeni ile ilgili hassas olduğu noktalar vardır. Kimi çamaşır yıkamadan duramaz, kimi tek bir kirli tabağın bile mutfakta olmasından rahatsız olur. Bebekli evde ise beklemeyecek tek iş bebektir. Normal şartlarda müdahale edeceğiniz işlerin hepsi artık ikinci hatta üçüncü sıradadır. Enerjinizi bebek ve kendiniz arasında bölmek en akıllıca olandır. Bulaşıklar normalden daha fazla bekleyebilir, çamaşır birikebilir.
  • Gün içinde anlık keyifler yakalayın: Kendinize minik kaçamaklar için fırsat yaratın. Bebek uyurken sevdiğiniz kitaptan okumak, bebeği emzirirken sevdiğiniz programı izlemek/yakın arkadaşınızla telefon sohbeti yapmak ya da bebek ana kucağında emniyetli bir şekilde bağlı iken günlük duşunuzu almak gibi. Öz bakımınızı elinizden geldiğince ön planda tutun. Kendini iyi hissetmenin en basit yolu kendine jest yapmaktır, ne kadar küçük olursa olsun.
  • Dışarıya çıkın: Mekan değişikliği, temiz hava almak günün rutinini kırmak için oldukça faydalıdır. Bebekle kısa bir yürüyüşe çıkmak ya da yakın bir açık alanda temiz hava almak sıradan geçen bir günü renklendirmeye yardımcı olur. Burada püf nokta uygulanabilir programlar yapmaktır. Mesafeyi yakın tutmak, geçirilecek süreyi kısa tutmak beklentilerin karşılanmasına, dolayısıyla mutluluğa sebep olur.
  • Destek alın: Eskiden beri tüm dertlerini paylaştığınız ya da beraber büyüdüğünüz arkadaşınız bebekli hayat konusunda empati kuramayabilir. Sizden önece bu yoldan geçmiş biri neden bahsettiğinizi daha iyi anlayarak size yol gösterebilir ve günden güne sizi bekleyen değişikliklere sizi hazırlayabilir. Annelerin bebekleri ile katıldıkları oyun grupları yada anne-bebek destek grupları da küçük bebekli hayata adapte olmada size yardımı dokunacak fırsatlardır. Kendi ailenizin tecrübeli kadınları ve yakın çevrenizdeki kadınlar da destek çemberinizin parçası olabilirler.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>