, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Sütün Oluşum Aşamaları

Sütün Oluşum Aşamaları

Eki 10, 2013

Doğuma yaklaştıkça halk arasında “ağız sütü” ya da “ilk süt” olarak bilinen kolostrum salgılanmaya başlanır. Yenidoğanın ihtiyaçlarına yönelik bir süttür. Damla damla gelir, göğüsleri doldurmaz. Beslenme başına gelen miktar 5-10ml kadardır. Ortalama kalori miktarı olgun anne sütüne göre daha düşüktür fakat yoğun bağışıklık hücresi içeriğiyle adeta her damlada bebeği aşılar. Bebeğin yapışkan kıvamdaki ilk kakası olan mekonyum’u atmasına yardımcı olur. Barsakları kaplayarak fırsatçı organizmaların yerleşmesini engeller. İçerdiği büyüme faktörleri ile yenidoğanın dokusal büyümesini destekler.

Bebeğin doğumundan ortalama 3-4 gün sonra geçiş sütü gelmeye başlar. Sütün karbonhidrat ve yağ içeriği artar. Bununla birlikte bebeğin ilk birkaç gün kaybettiği kiloları yavaş yavaş alması beklenir. Sütün olgunlaşmasıyla birlikte bebekteki tokluk hissi artar, beslenme araları açılır ve memede kalma süresi kısalır. Bebeğin kaka rengi de süt olgunlaştıkça mekonyumun siyah renginden önce yeşil sonra da hardal rengi-sarı’ya döner.

Anne sütünün tam olarak olgunlaşması 10-15 günü bulur. O zamana kadar içeriğindeki yağ ve şeker oranı artmaya devam eder. Bu süreç bebeğin doğumdan sonra verdiği kiloları yakalayarak doğum kilosuna ulaşması ile de anlaşılır. Genellikle bebekler 7-10 gün içinde doğum kilolarını yakalarlar. Sütün olgun formülüne ulaşmasının geciktiği ender durumlarda 15. güne kadar yakın takiple beklenebilir. Böyle bir durumda annenin evde bebeğin 24 saatte ıslattığı bez sayısını not etmesi özellikle önem taşır.

Anne sütü ilk dolmaya başladığında göğüslerde hafif ısı artışı olabilir. Meme ucunda sızlama ya da emzirme başlangıcında hafif ağrı görülebilir. Ancak memede sertlik olması, meme ucunda düzleşme ya da annede ateş yükselmesi, sütün yeterli boşalmadığını işaret ediyor olabilir ve yakın ilgi gerektirir. (bknz “Angorjman”)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>