, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Çalışan Anne ve Emzirme

Doğumla beraber anne bebek arasında kurulan yakın bağlılık, annenin çalışmaya başlamasıyla kısmen azalır. Özellikle sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin anneleri, bu dönemde sütlerinin azalması ya da bebeğin biberon benzeri araçlar kullanarak memeden uzaklaşması gibi endişelere kapılabilirler.

Çalışan ve emziren anne için öncelikle zamanlama önemlidir. İlk 6 ayın sadece anne sütü ile beslenme dönemi olduğu düşünülürse işe başlama tarihini bu dönemin sonuna olabildiğince denk getirmeye çalışmak mantıklı olacaktır.

Annenin evi ile işi arası mesafenin uzaklığı, iş saatlerinin uzunluğu ve iş ortamında anneye sağlanan imkanlar da anne sütü ile beslenmenin sürekliliği için belirleyicidir.

Doğum izini, doğum öncesi 8 hafta, doğumdan sonra da –yeni hazırlanan yasa tasarısı doğrultusunda- 10 hafta kadardır. Doğumdan önceki son 3 hafta hariç doğum öncesi izin doğum sonrasına “Çalışabilir Raporu” alınarak kaydırılabilmektedir. Böylelikle doğum sonrası 4,5 aya kadar anne ile bebek bir arada kalabilecek şekilde haklara sahiptir. Sonrasında ücretsiz izne devam etmeyi düşünmeyen anneler için de esnek çalışma saatleri gibi bir kolaylık planlanıyor.

6. aya yaklaşmış bir bebeği evde bırakacak anne öncelikle biberona geçiş konusunda tereddüt yaşamaktadır. Özellikle o döneme kadar biberonla tanışmamış bebekler, o dönemde dayatılan biberonu reddedebilirler. Aslında, biberon anne bebek arasındaki ilişkiyi daha da zedeleyici bir etki yaratabileceğinden işe dönen anne olabildiğince kaşık ya da “cup-feeding” denilen minik kahve bardağı büyüklüğünde bardakla besleme yoluna gitmelidir. Biberon, anneye daha az maruz kalacak olan süt çocuğunda meme başı şaşkınlığı’na da sebep olarak bu süreci daha da karmaşık hale getirebilmektedir. Anne memesinden efor sarfederek emdiği sütü biberondan ağzına damlama kolaylığında alabildiğini fark eden bebek, eskisinden zaten daha az sıklıkta gördüğü memeyi hepten reddedebilir. Evi ile işi yakın olan annenin mümkün olan fırsatlarda eve gidip emzirmesi  göz önüne alınmalıdır. Eğer bebek ek gıda başlama zamanına yakın ise anne evde yokken anne sütünün kaşık mama ile kıvamını arttırarak vermek, bebeğe bakan kişiye de kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle bebek biberonla tanışmayacak ve anne sütü odaklı beslenmenin devamlılığı sağlanacaktır.

Bir diğer konu ise sütün azalmaması konusudur. Anne sütü göğüsten uzaklaştırıldığı sürece üretilir. Eğer sağılmazsa ya da bebek emmezse vücut bunu ihtiyaç olamadığı şeklinde yorumlayıp üretimi baskılayacaktır. Bu nedenle, bebek annenin yanında olamayacaksa süt yine de olabildiğince göğüslerden uzaklaştırılarak üretim için uyarı verilmelidir. Bunu yapmanın yolu da sütü sağmaktır. Her ne kadar elle sağmak pek çok durumda yardımcı olsa da iş yeri koşullarında zaman ve pratiklik açısından uygulaması zor olduğu için bu yöntem tavsiye edilmez. Manuel pompalar da yine benzer sebeplerle tercih edilmemektedir. Hızlı ve etkin şekilde göğüsü boşaltma hedeflendiğinde elektrikli ya da hastane tipi pompalar önerilmektedir. Bu seçimde belirleyici olacak olan yukarıda bahsedilen iş saatlerinin uzunluğu ya da iş ile ev arasındaki mesafe gibi değişkenler olacaktır. Hastane tipi pompaların taşıma yönünden çok pratik olmayacağını belirtmekte fayda var. Ancak uzun iş saatlerinde ve akşam uzun bir yol kat ederek eve gidildiği durumlarda hastane tipi pompa etkinlik açısından tercih edilebilir. Elektrikli pompalar ise daha hafif koşullarda çalışan, eve yakın çalışan ya da iki beslenmeden fazlasını kaçırmayacak anneler için daha idealdir.

Sağma saatleri için mümkünse bebeğin normalde emdiği saatler tercih edilmeli, laktasyonun düzeni bozulmamaya çalışılmalıdır. Fakat bu mümkün değilse 3 saatte bir sağma düzenine en yakın olan düzen sağlanmalı, masajla sağma yapılarak göğüslerin tamama yakın bolşaltılması hedeflenmelidir. İşten çıkmadan uzun saatler trafikte gidecek olanlar ise çıkmadan önce kısa süreli bile olsa her iki taraftan sağma yaparak göğüsleri rahatmalıdırlar.

Sağılan sütün transferi için kural ısınan sütün soğutulamayacağıdır. Yani iş yerinde deep-freez’e atılırsa yolda daha yüksek sıcaklığa mazur kalarak ısınacağı için  evde tekrar deep-freez’e konulamaz. İdeal olan buzdolabında saklayıp soğuk akü yerleştirilmiş izolasyonlu çantaya koyarak eve götürmek ve evde de buzdolabının normal bölümüne koymaktır. Bu şekilde transferi sağlanan süt en geç 3 gün içerisinde tüketilmelidir.

Özetle, annenin çalışmaya başlaması kendi özgürlüğü ve sosyal konumu için önemlidir. Anne olmak üretkenliğe sekte vurmamalıdır. Gerekli bilgilenme ve destek ile anne sütü ile beslenmenin en az şekilde etkilenerek devam etmemesi için hiçbir neden yoktur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>