, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Olgun Sütün Gecikmesi

SUTTİlk birkaç gün gelen kolostrumun 3-5. günler arasında geçiş sütüne dönerek yağ ve şeker oranlarının yükselmesi ve miktarının artması beklenir. Ancak bazen süt oluşumunda (laktogenez) gecikme görülebilir.

  • Plasentanın (bebeğin eşi) tam ayrılmadığı durumlarda
  • Meme küçültme ameliyatları sonrası
  • Hipoplastik yapıdaki memelerde
  • Annede kansızlık ya da iyi kontrol edilmemiş kronik hastalık varlığında
  • Bebeğin yetersiz uyarı verdiği durumlarda (bebeğin yoğun bakımda olması, anne sütü dışında besin verilerek memeye gelme sıklığında azalmaya sebep olunması, vb)

Genellikle yeterli uyarı verilmeye başlanması ve annenin sağlık durumunun iyiliğinin sağlanması ile düzelecek bir durumdur. Emzirme uzmanına danışılarak  emzirme sonrası sağma gibi yaklaşımlarla sütün arttırılması yoluna gidilebilir. Yine doktor önerisiyle sütü arttırma etkisi olan galaktogoglar başlanabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>