, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

İlk Hafta Yaşanan Sorunlar

Mother Cuddling Newborn Baby In Bed At HomeEve dönüşten sonraki ilk hafta bazı noktalar hassasiyetle takip edilmelidir.

  • Kilo takibi: Doğumu takip eden birkaç gün içinde bebeğin kontrol muayenesi için doktora götürülmesi gerekir. Yenidoğan bebeğin 7-10 gün arasında doğum kilosuna geri gelmesi beklenir. 15 gün içinde doğum kilosuna gelmeyen bebekler için anneler verilen emzirme danışmanlığı ve bebeğin doktor muayenesi tekrarlanmalıdır.
  • Bez takibi: Evde bebeğinin yeterli anne sütü alıp almadığını anlamak taburculuk sonrası yeni anne için zor olabilir. Bu durumda kolay bir değerlendirme yöntemi bebeğin ıslak bezlerini saymaktır. Bebeğin günü kadar 24 saat içinde ıslak bezi olmalıdır. Yani 3 günlük bir bebek 24 saat içinde 3 tane bez ıslatmalı iken 5 günlük bebek için bu sayı 5’e çıkmaktadır. 6. günden itibaren ise tüm bebekler en az 6 tane bez ıslatmalıdır. Bez ıslatma, bebeğin yeteri kadar hidrate olduğunun yani sıvı aldığının en doğru göstergesidir. Bebeğin ıslattığı bezlerin belirtilen sayının altına düşmesi durumunda aile doktoru ya da çocuk doktoru bilgilendirilmelidir. Bebeğin yapacağı kakanın belli bir sayısı yoktur. Kimi bebek gunde 5-6 kez yaparken bir diğeri 2-3 kez altını kirletecektir. Sayıdan bağımsız olarak kirli bez de takip edilmelidir.
  • Sarılık takip: Yenidoğan sarılığı genellikle fizyolojik olarak görülür ve doğumdan sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkarak birkaç gün içinde de geriler. Bebeğin gözün beyaz kısmından başlayarak sararması ile fark edilir. Özellikle eşler arasında ABO kan grubu ya da Rh uyumsuzluğu olan aileler daha dikkatli olmalıdır. Bebeğin yeteri kadar beslenemediği ya da sarılığın vücuda doğru dağıldığı durumlar sağlık açısından risk oluşturabilir. Bu tip durumlarda doktora başvurulması gerekmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>