, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Memeyi Kavramanın Değerlendirilmesi

iStock_000018613481Medium_kavramaBebeğe ağzını açması için uyarı verdikten sonra doğru kavradığından emin olmak için birkaç noktaya dikkat etmek gerekir:

  • Bebeğin dudakları dışa doğru kıvrılmış olmalıdır.
  • Bebeğin çenesi anne memesine değiyor olmalıdır.
  • Emme sırasında bebeğin ses çıkarmıyor olması gerekir. Özellikle şapırdatma türünde sesler bebeğin memeyi iyi kavramayarak uç emmesi yaptığını düşündürür.
  • Anne ile bebeğin karınları emzirme süresince birbirlerine değiyor olmalıdır.
  • Bebeğin yanakları şiş olmalıdır. Gamzeleşme görülmemelidir.

Bebeğin ağzını şapırdatması ve yanaklarda gamzeleşme ağzının tam oturmadığını düşündürmelidir. Bu duruma genellikle alt dudak da içeri kıvrık durumdadır. Buna sebep olabilecek durumlardan bazıları şunlardır:

  • Bebekte dil bağının kısa olması
  • Anne memesinin normalden fazla dolarak gerginleşmesi
  • Meme ucunun sert ya da içeriye çökük olması
  • Yanlış emzirme pozisyonu

Kavrama bozuldukça meme ucuna zarar riski artar. Ağrılı emziren ve emziriken meme ucunda kanama olan durumlarda emzirme danışmanlığı alınmalıdır. Farklı emzirme pozisyonları denenmelidir. Meme ucunda çatlak başlamışsa lanolin içeren kremler kullanılabilir. Eğer çatlak daha ileri bir evredeyse antibiyotikli kremler önerilir ve bunların bir doktor tarafından önerilmesi gerekir.

Meme ucunda kanama olması emzirmeye engel değildir. Emzirmeye ara vererek pompaya geçilmesi de ilk tercih değildir , çünkü pompa ile sağma da meme ucunda çatlağa sebep olabilir. Yine de özellikle memenin gergin olmasına bağlı bebeğin yakalamada zorlandığı düşünülüyorsa eözirme öncesi elle ya da pompa ile sağma önerilebilir. Bu şekilde areola etrafı yumuşayarak bebeğin daha rahat yakalayacağı kıvama getirilebilecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>