, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Ağrılı Emzirmeye Yaklaşım

Annelerin çoğu ağrılı emzirmeyi emzirmenin doğasından sanır. Oysa doğru pozisyonda bebeğin memeyi doğru kavradığı şekilde yapılan emzirme meme ucunda ağrıya sebep olmaz. Çünkü emzirme memenin uç kısmı ile ilgili değildir. Bebek memeyi doğru kavradığında meme ucunu yumuşak damağa kadar çekerek dilini areola denilen kahverengi kısma oturtur. Emme dilin memeyi sağması ile olur.

iStock_000014944979Small

Özellikle ilk kez emziren kadınların doğumdan sonraki 7-10 gün arasında göğüs uçlarında hassasiyet olması beklenen bir durumdur. Ancak meme ucu yüksek negatif basınca adapte olduktan sonra oluşan vakumun yarattığı ağrı giderek azalır. Eğer 15.günde halen ağrı tarif ediliyorsa yolunda gitmeyen birşeyler olduğu akla gelmelidir.
Meme ucunda emzirme sırasında ağrı olması durumunda emzirme danışmanlığı tekrarlanmalı ve bebeğin doğru pozisyonda memeye yaklaştırıldığından ve memeyi kavrama şeklinin uygunluğundan emin olunmalıdır. Farklı pozisyonlarda emzirme denenmelidir. Meme ucuna uygun bakım kremleri çatlak oluşumunu engellemez yalnızca oluşmuş çatlakların iyileşmesine yardımcı olabilir. Bebeğin memeyi doğru kavramada zorlanma durumu uzarsa ve bebek emerken uca kayıyorsa silikon uç ile emzirme denenebilir. Problem yoksa:

  • Çatlak
  • Angorjman
  • Bakteriyel enfeksiyon
  • Mantar enfeksiyonu

akla gelmelidir.

Çatlak gelişmişse lanolin içeren kremler ilk tercih olacaktır. Bebeğe bir zararı olmayan bu kremler emzirme sonrası ince bir tabaka olarak sürülmelidir. Emzirme öncesi temizleme gerektirmezler. Çatlak tedavisinde en kritik olan bebeğin memeyi kavramasının düzeltilmesidir. (bkz. Memeyi kavramanın değerlendirilmesi)

Angorman gelişmişse bebeğin memeyi yakalaması zorlaşacak, iyi boşaltılamayan meme daha da gerginleşecektir. Angorjman gelişmiş memede emzirme öncesi ılık/sıcak kompres yapılabilir. Elle ya da pompa ile kısa süreli sağma, areolayı yumuşatarak bebeğin yakalamasını kolaylaştıracaktır. Emzirme sırasında masaj uygulanması da önerilir.

angorman1 Özellikle masaj yapılmış emzirme sonrasında soğuk uygulama  oldukça faydalı olacaktır. Lahana yapraklarını buzdolabında soğutarak memenin etrafına sarmak da ödemi ve dolayısıyla angormanı azaltmada faydalıdır.

Bakteriyel enfeksiyon düşünülen durumlarda antibakteriyel kremler kullanılabilir fakat bu kremler doktor tarafından başlanmalıdır. Emzirme öncesi temizleme gerektiren bir durumdur.

Mantar enfeksiyonu içinse anneye başlanacak kremin yanı sıra bebeğe de ağız içini temizleyecek solüsyon başlanabilir. Doktor kontrolünde olunması gereken bir durumdur. Bu tip kremler de emzirme öncesi temizlenmelidir.

Bu durumlar doktor tarafından değerlendirilerek tedavileri başlandığında hızlıca iyileşecek durumlardır. Doğru müdahale doğru zamanda yapılmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>