, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Mastit

boyutMastit meme dokusunun enfeksiyonudur. Annede yükselen ateş (>38,5), meme dokusunda kızarıklık, hassasiyet ve ağrılı emzirme gibi bulguları olabilir. Meme ucunda çatlak genellikle eşlik eder ve mastite sebep olan hastalık yapan organizmalar için giriş sağlar. Büyük ölçüde sebep memeden sütün yeteri kadar uzaklaştırılmaması ve sütün memede göllenmesidir. Kanallarda tıkanıklık da gelişmiş olabilir. Tedavisinde de sütün boşaltılması gerekir. Öneriler şu şekilde olacaktır:

  • Doktor kontrolünde anti-enflamatuvar ve gerekli durumlarda antibiyoterapi başlanması
  • Sıcak kompres, masajlı emzirme/sağma ve sonrasında soğuk kompres uygulanması
  • Meme ucu çatlağı eşlik ediyorsa tedavi edilmesi
  • Annenin dengeli beslenmesi ve istirahat etmesi

Mastit emirmeye engel bir durum değildir. Abse gelişmesini engellemek için emzirmeye ve sağmaya devam etmek gerekir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>