, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Meme Apsesi

meme absesi2

Mastit gelişen meme doğru yaklaşımla tedavi edilemezse süt keselerinin yapısı değişir, kanallar tamamen tıkanır ve meme apsesi gelişir. Meme ödemli, kızarık ve serttir. Kitle ele gelebilir. Bazı vakalarda meme ucundan iltahaplı akıntı da görülür. Ateş yükselebilir, annenin genel durumu bozulabilir. Apse tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur ve hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna baş vurmak gerekir. İnce iğne ile apse boşaltılır, yara yeri ve sütten kültür alınır. Antibiyotik tedavisi kültür sonucuna uygun olmalıdır.

Apseli memeden apse boşaltılıp uygun antibiyoterapi başlanmadan emzirilmemelidir. Masajla süt olabildiği kadar sağılıp dökülmelidir. İyileşme döneminde ise emzirmeye başlanabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>