, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Bebekte Uyku Düzeni

uyku bebek

Bebeklerin her yaş döneminde uyku ihtiyaçları değişir. Basit bir çizelge ile özetlemek gerekirse:

Yaş Gece uykusu Gündüz uykusu Toplam İhtiyaç
1 ay 8 8 (düzensiz) 16 st
3 ay 10 5 (3 seferde) 15 st
6 ay 11 3-3.5 (2 seferde) 14-14.5 st
9 ay 11 3 (2 seferde) 14 st
12 ay 11-11.5 2-2.5 (2 seferde) 13.5-14 st
18 ay 11-11.5 2-2.5 (tek seferde) 13-13.5 st
24 ay 11 2 8 (tek seferde) 13 st
36 ay 10.5 1.5 (tek seferde) 12 st

Yenidoğan döneminde bebeğin uyku düzenini oturtmak zordur. Herhangi bir düzen için 3. ayın beklenmesi önerilmektedir. Yenidoğanın gece uyanmaları kendi ihtiyaçları doğrultusunda olacaktır. Genellikle acıktığı için uyanır fakat üşüdüğü için, burnu tıkalı olduğu için veya gaz sancısından da uyanabilirler. Gece uyanma kendi başına halledemeyeceği sıkıntısı için destek istemektir aslında. Bebeğin uyku aralıkları mide-bağırsak sisteminin olgunlaşıp büyümesi ile açılacaktır. Tek seferde daha büyük miktar tüketmeye başladığında ve olgunlaşan bağırsakları sayesinde bunun da daha büyük oranını sindirebildiğinde karnı daha uzun tok kalacaktır. Böylelikle bebekler öncelikle sabaha karşı 2-3 civarındaki beslenmelerini bırakabilir hale gelecek, daha sonraki aylarda ise akşamdan sabaha kesintisiz uyuyabilir duruma ulaşacaklardır.

Yine de büyüyen bebeğin gece beslenmelerini keseceği kesin değildir. Diş çıkarma döneminde, hastalık dönemlerinde ya da biraz daha aklı yetmeye başladığında anneyi kaybetme anksiyetesi ile gece uykuları bölünebilir. Tüm bu sebeplerden özellikle emziren annelerin bebekleri ile aynı odayı paylaşmaları bebek için olduğu kadar annenin hayatını kolaylaştırma adına da önerilmektedir.

co-sleeping

 

İyi uyku alışkanlıkları edindirebilmek için;

*Bebeklerin düzen ve tekrardan hoşlandığı hatırlanmalıdır. Bebek hep aynı saatlerde ve belli düzen ile beslenmiş olduğundan emin olunarak  yatağa konmalıdır.

*Yatağa konmadan önce gazı çıkarılmalı ve altının temiz olduğundan emin olunmalıdır.

*Bebek doğduktan sonraki dönemde yenidoğan reflekslerine bağlı olarak sıçrayarak kendini uyandırabilir. Bu sıçrama refleksi 3. aya doğru kaybolacaktır. O zamana kadar bebeğin kalçalarını serbest bırakacak şekilde sadece kollarını kundaklamak sıçrayarak kendisini uyandırmasını önlemede yardımcı olacaktır.

*Bebeğin yattığı zemin çok yumuşak olmamalıdır. Belli güvenlik aralığına uyan parmaklıklı bebek yatağı yada beşikler tercih edilmelidir. Yatak ya da beşiğin cilası su bazlı ve krumuş olmalıdır. (yeni mobilyalar havalandırılmadan bebek yatırılmamalıdır.)

*Bebeğin yattığı yatağın içinde serbest uçlu yorgan olmamalı, yastık hiç bulunmamalıdır. Yastıklar uzaklaştırılmalı, yorgan ya da battaniye yatağın iki ucuna sıkıştırılmalıdır.

*Nazar boncuğu ya da dua iğneleri yatakta ya da bebeğin üstünde bulunmamalıdır.

*Bebek yatağın alt kısmına doğru sırt üstü pozisyonda yatırılmalıdır. Yan yatırma yastıkları kullanılmamalıdır.

*Her akşam aynı saatte yarı-tok karna banyosu yaptırılıp bebek yağı ile masaj uygulanabilir. Bebeğin bir uyku saati rutini olursa uykuya dalması kolaylaşacaktır. Masaj sonrası tekrar memeye konarak iyice karnının doyurulması uykuya geçmesinde yardımcı olacaktır.

*Bebeği ağlatarak uyku eğitimi vermek artık pek başvurulmayan bir fikirdir. Yine de 3. aya doğru bebek dış uyaranlara biraz daha tepki göstermeye başladığı dönemde kendi başına dalmayı öğrenebilmesi için desteklenebilir.

Beslenme sonrası hafif uykuya geçen bebek annesi yanındayken yatağına bırakılarak yine yanında annesi olarak dalması beklenebilir. Bu esnada ninni söyleme, hafif pışpışlama ya da okşama da bebeğin derin uykuya geçmesine yardım eder. Tek başına odada ağlayarak bırakılan bebeklerin stres cevabına bağlı stres hormonlarında yükselme olacaktır. Bu tip hormonlara sürekli maruz kalmanın karakter gelişiminde uzun vadeli olumsuz etkileri olabileceği uzamanlar tarafından öne sürülmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>