, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Anne İçin Faydaları

iStock_000016284301Large_MutluanneanneicinfaydalaribannerSüt vermenin emziren anne için sağlık açısından çeşitli faydaları vardır. Bunlardan ilki emziren kadınların doğum sonrası kanama komplikasyonuna daha nadir maruz kalmalarıdır. Doğum sonrası yaşanan aşırı kanamalar hem annede anemiye (kansızlığa) sebep olmakta hem de hastanede kalış süresini uzatmaktadır. Sonuçları oldukça can sıkıcı hale gelebilen kansızlık ve kanama şikayetleri emzirerek önlenebilir. Sütü memeden dışarı iten hormon aynı zamanda emziren annenin rahmini de kasarak toplanmasına neden olacaktır. Böylelikle rahim eski ebatlarına daha kolay dönebilmekte ve damarlar kasılarak aşırı kanamanın önüne geçilmektedir. Emzirirken karnınızda hissettiğiniz kasılma bundandır, nedenini bilince dayanmak daha kolay!

Bir diğer yarar, istenmeyen hastalıkların başında gelen kanserin bazı tiplerinin emziren annelerde görülme sıklığının azalmasıdır. Özellikle menopoz sonrası görülen meme kanseri türleri ve endometrium (rahim) kanserine karşı koruyuculuğu tıbben gösterilmiştir. Emzirmek, aynı şekilde oldukça agresif seyredebilen over (yumurtalık) kanserine karşı da koruyucudur.

Emziren annenin bebeği ile bağlanması da daha çabuk olur. Özellikle ilk defa anne olanlar için girdikleri tempo çok yoğun gelebilir. Yeni anne, fiziksel yorgunluk, bebeğin ihtiyaçları ve hormonal değişimler arasında kalıp ruhsal sıkıntı yaşayabilir. Ne yazık ki annelerin önemli bir bölümünde doğum sonrası duygudurum bozuklukları görülebilmektedir. Emzirmek ise gerek anne-bebek bağını destekleyerek gerekse endorfin hormonunu arttırarak annenin ruhsal durumunu destekleyecektir.

Anne için de doğal olan emzirmektir. Yukarıda sayılan önemli faydalarının yanı sıra günlük hayat akışının kolaylaşması ve doğum kilolarının verilmesi gibi diğer bazı önemli konularda da emzirmek anne için oldukça avantajlıdır.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>