, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Bebek İçin Faydaları

iStock_000007806623Medium_bebekicinfaydalariAnne sütü alan bebekler pek çok alanda özel destek almış olmaktadır. Bunlardan ilki ve en önemlisi bağışıklık sistemine sağladığı destektir. Anne sütü canlı hücreler içerir ve bunların önemli bir kısmı yabancı mikroorganizmalarla savaşmakla görevlidir. Kimi direk olarak yok etmeye programlı iken kimi de ortamı bakterilerin üremesi için elverişsiz hale getirerek çoğalmalarını önlemektedir. Bir diğer grup hücre de annenin hayatı boyunca geçirdiği hastalıklara karşı oluşturduğu savunmanın şifrelerini bebeğe aktarırlar. Bir kısım hücre de bebeğin barsaklarını kaplayarak hastalık yapan organizmaların yerleşmesini engeller.

Tüm bu özelliklerinden dolayı anne sütü ile beslenen bebeklerde orta kulak iltahabı, diyare (ishal) ve alt solunum yolu enfeksiyonları daha düşük oranda görülür. Çağımızın hastalığı olan mevsimsel grip gibi hastalıkların süresi kısalır ve bulguları hafifler. Ani bebek ölüm sendromu diye bilinen, bilinmeyen bir sebep ile 1 yaş altı bebeğin kaybı anlamına gelen tablo da anne sütü alan bebeklerde daha nadir görülür. Solunum sistemine bağlı hastaneye yatışlar da anne sütü alan bebeklerde az görülümektedir.

Annesütü ile beslenme modern çağların sık görülen rahatsızlıklarından biri olan allerjiler için de riski azaltır. İçeriğindeki İmmungolbulin A molekülleri bağırsakları kaplayarak infalamasyona olan meyli azaltırlar. Böylelikle sindirim sistemini ilgilendiren allerjiler sonucu görülen sağlık sorunları anne sütü alan bebeklerde görülmez. Obezite, Tip 1 ve Tip 2 Diyabet gibi sağlık sıkıntılarının gelişimi açısından da anne sütü ile beslenme koruyucudur.

Bilişsel gelişim de anne sütü alan bebeklerde daha ileri olur. Yapılan çalışmalar anne sütü alan bebeklerin IQ’ larının mama alanlara kıyasla ortalama 2-3 puan daha yüksek olduğunu göstermektedir. Anne sütü alan ve almayan bebekler üzerinde yapılan diğer bazı çalışmalar da anne sütü ile beslenen bebeklerin dil gelişimlerinin formül süt alanlara göre daha ileride olduğunu göstermişlerdir. Bilim adamları bilişsel gelişimdeki bu farklılığın sadece anne-bebek bağının emzirilen bebeklerde daha kuvvetli olmasından değil, anne sütünün içerdiği yağ asitlerinin beyin gelişimi üzerindeki olumlu etkilerinden olabileceğini belirtmişlerdir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>