, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Anne Sütü İle İlgili Hormonlar

Anne sütünün salınımında pek çok hormon görev almaktadır. Gebelik döneminde östrojen, progesteron ve plasental hormonlar meme dokusunun farklılaşmasına yardımcı olurlar. Ancak süt üretimi ve emzirme esas olarak iki hormonun kontrolünde ilerlemektedir.

1. Prolaktin:

Prolaktin sütün üretilmesi ile ilgili hormondur. Emzirme sonrası kandaki seviyesi yükselir ve bir sonraki emzirme için süt üretimini sağlar. Ovulasyonu baskılar.

Gün içindeki salınımı farklı düzeylerdedir. Prolaktinin pik yaptığı zaman gecelerdir. Yeni anne olmuş kadın için bunun anlamı gece emzirmelerinin önemidir. Özellikler gece beslenmesinin mama ile geçiştirilmesi ya da kısa tutulması sütün hızla azalmasına sebep olacaktır.

Prolaktin üreten hücrelerin cevabı ilk 3 hafta talebe karşılık vererek artar ya da azalır. Yani ilk 3 hafta bebeğin sık emzirilmesi ileri dönemde sütün devamlılığı ve miktarının yüksekliği için önemlidir. Buna karşın ilk 3 hafta yetersiz emzirme ya da sütün memede göllenme durumuna yetersiz müdahale bu hücrelerin cevabını azaltarak sütün çekilmesine sebep olur. Üçüncü haftadan sonra süt üretimi otokrin sistem tarafından düzenlenmeye başlayacak ve manipülasyonu cok mümkün olmayacaktır.

2. Oksitosin:

Oksitosin hormonu memedeki süt keseciklerinin kasılarak sütün dışarı çıkmasını sağlar. Aynı zamanda rahmi de kasarak annedeki kanamayı azaltır, rahmin doğum öncesi haline dönmesini kolaylaştırır.

Oksitosin emzirme sırasında ya da hemen öncesinde salınır. Bebeği görmek, kokusunu duymak ya da sesini işitmek salınımına yardımcı olur. Meme ucunun bebek tarafından uyarılması kandaki seviyesini arttırır. Saat dilimine göre farklılık göstermez.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>