, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Memeyi Kavrama

emzirmeanatomi

Bebeğin meme ucunu doğru kavradığını anlayabilmek için birkaç püf nokta vardır. Bunlardan ilki dudakların dışa doğru kıvrık olduğundan emin olmaktır. Özellikle alt dudak dışa doğru kıvrılarak dilin areolaya iyice oturması sağlanmalıdır. Bebek diliyle memeyi sağacak ve vakum gibi çekerek sütü yutacaktır. Emme esnasında yanaklarda gamzeleşme olmamasına, ses çıkmamasına (şapırtı sesi, klik sesi) ve dudakların içeri dönmemesine dikkat etmek gerekir.

Doğru emzirmede resimde görüldüğü gibi meme ucu bebeğin ağzının iyice ilerisinde, yumuşak damak seviyesindedir. Böyle olunca çatlak gelişmesi ya da ilk birkaç çekiş dışında ağrı duyulması mümkün değildir. Eğer ağrı sürekli ise ya da meme ucunda yara oluşuyorsa o zaman bebeğin uç emmesi yaptığı düşünülür. Bebeğe meme tekrar yakalatılmalı ve değişik pozisyonlar denenmelidir. (bkz. memeyi kavramanın değerlendirilmesi)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>