, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Emzirme Sıklığı Ve Süresi

iStock_000017606878MediumemzirmesikligiYenidoğan her istediğinde memeye konmalıdır. Günde 8 ila 12 kez arası beslenmek isteyebilir. 3 saatte bir besleme diye bir kural yoktur. Kural, beslenmelerin arasının 3 saatten uzun olmamasıdır (ilk bir ay için). Yani bebek emzirildikten yarım saat sonra bile tekrar emmek isterse emzirilmeli, ancak beslenme başlangıcından itibaren 3 saat geçtiyse uyandırılarak beslenmelidir.

Bebek emmeye başladığı memede 25-30 dk kalmadan meme değiştirilmemelidir. Bunun sebebi olgunlaşan anne sütünün sudan zengin şekerli kısmının önde yağlı kısmının ise geride bulunmasıdır. Bebeğin bu yağlı kısmı alması hem beslenme aralarını açarak rahat uyumasına ve gaz şikayetlerinin azalmasına yardım edecektir, hem de daha iyi kilo alacaktır. Kısa süreli emzirmede bebeğin bu yağlı arka süte ulaşması mümkün değildir.

Eğer bebek tek memeyi emdikten sonra doyarsa bir sonraki emzirmeye diğer göğüsten başlanmalıdır. Ancak, bebeğin geçmediği meme sertse diğer beslenme beklenmemeli ve elle ya da bir pompa yardımı ile sağılarak rahatlatılmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>