, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Bebeğin Açlık İşaretleri

Rooting Yeni annelerin ilk sorularından biri bebeğin aç olduğunu nasıl anlayacakları sorusudur. Her arandığında memeye koymalı mıdır yoksa ağlaması başka bir anlama gelir mi? Evet bebekler değişik sebeplerden ağlayabilirler. Uykuya dalamama ya da uykusuzluk, kolik, reflü, kirli bez gibi pek çok sebep bebeğin ağlamasına neden olabilir.  O zaman bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır?

 Aslında en kolayı bebeği iyi gözlemlemektir. Uykuda sakin yatarken hareketliliğin başlaması ilk işaretlerden biridir. Uyku sırasında “Moro refleksi” denen yenidoğanın sıçrama tarzında hareketleri de olabilir. Fakat karnı tok olan bebek bu sıçrama sonrasında da uykuya dalabilir.

 Aç olduğu için hareketlenen bebek sonrasında ağzını açıp başını sağa-sola çevirerek ve dilini dışarı çıkararak aranmaya başlıyorsa açlığı belirginleşiyor demektir. Bu durum bebeğin battaniyesini ya da elini emmeye başlamasıyla genellikle fark edilir hal alır. Bu noktada memeye getirilmeyen bebek strese girecektir. Yumruklarını sıkılabilir, genel olarak gerginleşecektir. Bebeğin huzursuzluğunun arttığı bu evrede emzirme başlatılmazsa bebek yavaş yavaş ağlamaya başlayacaktır. Ağlama öncesi memeyi doğru kavramak için daha rahat pozisyon alan bebekağlamaya başladıktan sonra memeye geldiğinde yakalamakta zorlanabilir. Açlığına verilen geç cevap  bulduğu yeri emmesine ve doğru kavramakta sıkıntıya sebep olacaktır. Bu sebeple bebeği memeye yerleştirmede doğru zamanlama çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki ağlama geç bir açlık bulgusudur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>