, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

İlk Gün Yaşanan Sorunlar

iStock_000023495757Medium_uykuproblemiDoğumdan sonraki ilk birkaç gün bebeklerin aktiflik ve uyanıklık dereceleri farklılık gösterebilir. Kimi bebek ilk emmeden itibaren çok aktif olabilmekte iken bazı bebek de çok uykulu olabilir. Her iki durumda da istenmeyen sonuçların gelişmemesi için dikkatli hareket edilmelidir.

Doğumdan sonra hızlıca aktif emmeye başlayan bebek doğru kavrama ile memeye tutturulursa ilk birkaç gün içinde hızlıca geçiş sütüne geçişi sağlayacaktır. Fakat yüksek tempoda emzirme anne sütü gelene kadar geçen günlerde anne için yorucu olabilir. Özellikle emzirmenin kesintiye uğradığı ve buna bağlı sütün gelmesinin geciktiği durumlar anne için olduğu kadar bebek için de zorlayıcı olabilir. Bu durumda dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 

 • Anne-bebek ikilisinin gerekmedikçe birbirlerinden ayrılmamaları
 • İlk emzirmenin doğumdan sonra mümkün olan ilk fırsatta başlatılması
 • Gebelik döneminde kronik hastalık takibinin (anemi, hipotiroidi, gestasyonel diyabet, hipertansiyon, vb.) uygun şekilde sağlanması
 • Doğum sonrası annenin kanama takibinin yapılması
 • Annenin mümkün olan her fırsatta dinlenmesi ve fiziksel olarak kendisini zorlamaması (hastane ziyaretlerinin kısa tutulması da bu noktada özellikle önemlidir.)
 • Emmeyle yatışmayan bebeğin annenin sıcaklığından faydalanarak sakinleştirilmesi ve bu sırada annenin dinlenmesi
 • Anne beslenmesinin dengeli bir şekilde düzenlenmesi

Eğer bebek çok uykuluysa anne sütünün gelmesinde gecikmenin yanı sıra bebeğin tartı kaybının yüksek olması, kan şekerinde düşme ve sarılık değerlerinde yükselme gibi istenmeyen başka sonuçlar da ortaya çıkabilir.

Yenidoğan bebeğin iki beslenmesi arasında en fazla 3 saat olmalıdır. Bebek her seferinde aktif emmelidir. En az 5-10 dk üzerinde beslenme uygundur. Eğer bebek daha seyrek emiyorsa ve memede kısa süre kalıp, düşük performans gösteriyorsa desteklenmesi gerekir. Belli kilonun altında olan ya da belli haftadan erken doğan bebekler için özellikle dikkatli olunmalıdır. Bazı öneriler şunlardır:

 • Bebek beslenme aralarında 3 saat beklenmeden, her arandığında memeye konmalıdır.
 • Memede uykulu olan bebek kundaklanmadan, hatta üstü bir kat soyularak emzirme denenebilir.
 • Bebeğin yüzü ıslak mendille silinerek, ayak altı ya da sırtı parmak uçları ile uyarılarak uyanıklığının arttırılmasına uğraşılabilir.
 • Eğer bebek memeye gelmede zorlanıyorsa anne sütü elle sağılarak ya da bir pompa yardımıyla sağılıp takviye edilebilir.
 • Bebeğin kilo kaybı arzu edilenin üstünde olduğunda, bebek kan şekeri seviyesini koruyamadığında ve annenin kolostrum miktarının desteklenmesi gerektiğinde takviye yapılabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>