, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Angorjman

angorman_boyutAngorjman 3-4. Günlerde anne göğsüne süt dolmaya başlamasıyla birlikte güğüslerde gelişen şişkinliktir. Fizyolojik ya da patolojik olabilir.

Fizyolojik angorjmanda memenin yapısı bozulmamıştır. Göğüs şiştir, kesecikler süt ile dolmuştur. Emzirme ya da sağma ile memenin boşalması mümkündür. Sağma kararı dikkatli verilmelidir. Bebeğin emmesine ek olarak memeyi sağmak ek uyarı yaratacağı için sütün miktarını arttırarak süt miktarının daha da artmasına neden olabilir. Öncelikle bebeğin sık emzirilmesi sağlanmalı, eğer rahatsız edici buna rağmen devam ediyorsa sütün sağılması denenmelidir. Sağma süreleri annenin ihtiyacına göre ayarlanmalı, masajla birlikte yapılmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Pratikte, angorjman yaşayan annenin emzirme veya sağma öncesi ılık/sıcak kompres uygulanabilir. Özellikle masajla yapılan sağma memede ödeme sebep olarak sütün uzaklaştırılmasını zorlaştırabileceğinden sonrasında soğuk kompres uygulaması gerekebilir. Özellikle buzdolabında soğutulmuş lahana yapraklarını göğüs kafesine getirmeden sadece meme dokusu üzerine sarmak ve bir süre o şeklide tutmak uygundur.

Patolojik angorjmanda keselerin yapısı bozulmuştur. Areola ve meme ucu gergindir. Meme ucu düzleşmiş olabilir. Meme genel olarak hassas ve şiştir. Bu duruma gelen memede süt sağma ya da emzirme ile boşalmayacaktır. Tıbbi müdahale gereklidir. Esas olan bu noktaya gelmeden müdahale etmektir. Bu sebeple sütün gelmesinin beklendiği 3-5. günlerde dikkatli olunmalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>